Návod na pestovanie pivoniek

pae

Krásne kvety, robustný vzrast a omamná vôňa niektorých kultivarov, bývajú poznávacím znamením pivoniek. Rastie v trsoch, kvety môžu byť jednoduché, poloplné, alebo plné, s dekoratívnymi listami. Najčastejšie u nás pestovanými druhmi sú pivonky čínske, pivonky drevité, alebo pivonky lekárske. Puky pivoniek sa výborne hodia na rez, a na krátkodobejšie floristické aranžmány. Kvitnú prevažne od apríla do júna.

 

Výsadba a substrát:

Pripravíme si jamu o veľkosti 50x50x50cm. Ak máme ťažšie a nepriepustné pôdy nezabudneme ani na drenáž z vrstvy štrku. Do spodnej časti jamy pridáme zeminu premiešanú s kompostom, či s hnojivom, a zakryjeme ďalšou vrstvou zeminy tak, aby korene rastliny neprišli do styku s hnojivom. Pivonky sadíme vždy tak, aby očká mohli dostatočne dýchať, ak ich vysadíme príliš hlboko, môže dôjsť k úhynu. Ideálnou pôdou pre pivonky je pôda vápenitá, dobre priepustná a bohatá na živiny. Stanovište volíme skôr slnečné, až polotienisté, na príliš tmavom mieste málo kvitnú. Pivonky príliš neznesú časté presádzanie, na jednom stanovisku vydržia až 15 rokov.

 

Zálievka:

Zvýšenú pozornosť zálievke venujeme samozrejme v čase po výsadbe, a mladým rastlinám, inak staršie pivonky dobre znáša aj sucho.

 

Hnojenie:

Prihnojujeme na konci leta, fosforečným a draselným hnojivom. Pokiaľ pestujeme pivonky drevité, prihnojujeme iba minerálnymi hnojivami s obsahom fosforu.

  

Množenie:

Množíme delením trsov na konci leta alebo na začiatku jari.

  

Ochrana rastlín na zimu:

Väčšina pivoniek je dobre mrazuvzdorná; mladé drevité pivonky je vhodné na zimu ochrániť prihrnutím cca 10cm vrstvy zeminy k rastlinám, vhodná je aj ochrana pred neskorými jarnými mrazíkmi prikrytím netkanou textíliou.

 

Autor: kolektiv Záhradnictvo Spomyšl