Vysvetlivky k parametrom a baleniu rastlín

Balenie:

kontajner - rastlina je zakorenená v kvetináči (tieto rastliny nie je nutné sadiť ihneď po obdržaní, v kontajneri pri pravidelnej starostlivosti vydrží dlhšiu dobu).

bal - rastlina nie je v kvetináči, ale koreňový systém je prerastený v zemine, čím vytvára koreňový bal (tieto rastliny nie je nutné sadiť ihneď po obdržaní, ale nemalo by dôjsť k dlhšiemu oneskoreniu. Bal je náročnejší na pravidelnú starostlivosť, ako je zálievka a pod.) .

prostokorenný - rastlina nie je zakorenená v kvetináči, ani nemá vytvorený koreňový bal, jej korene sú jasne viditeľné - holé (rastliny je nutné vysadiť ihneď po obdržaní, prípadne je možné ich prechovať obmedzenú dobu vo vlhkej zemine či piesku. Táto doba by však nemala byť príliš dlhá).

frigo - chladená sadba, zreteľne viditeľné korene a srdiečko rastliny (sadbu je nutné vysadiť čo najskôr, prípadne je možné obmedzenú dobu prechovať v chladničke, pri max. teplote okolo 4 ° C. Táto doba by však nemala byť príliš dlhá). Ako vyzerá frigo sadivo sa môžete pozrieť tu.

 

Parametre:

výška - spravidla značí celkovú výšku rastliny (bez kontajnera, či balu). Táto výška je orientačná - môže sa v priebehu sezóny meniť v závislosti od druhu rastliny.

OK - skratka pre obvod kmeňa v centimetroch (obvod je spravidla meraný vo výške 1 metra samotnej rastliny (bez kontajnera, či balu).

kmienok - rastlina je vrúbľovaná na kmienku; prípadne je rastlina so založenou korunou už v určitej výške kmienka.

 

Kontajner:

kontajnery s označením C - jedná sa o kvetináče okrúhleho tvaru; za písmenom nasleduje číselné označenie, ktoré značí objem v litroch (napr. C2 - okrúhly kvetináč s objemom 2 litre).

kontajnery s označením V - jedná sa o kvetináče hranatého tvaru (z profilu pripomínajúce písmeno V), za písmenom nasleduje číselné označenie, ktoré značí objem v litroch (napr. V2 - hranatý kvetináč s objemom 2 litre).

kontajnery s označením k alebo p - jedná sa o kvetináče okrúhleho alebo hranatého tvaru; za písmenom nasleduje číselné označenie, ktoré značí priemer kvetináča. V prípade hranatých kontajnerov sa jedná o označenie dĺžky strany (napr. p13 - okrúhly kvetináč s priemerom 13cm; p9 - hranatý kvetináč, kedy dĺžka strán je 9x9 cm). V týchto kontajneroch sa väčšinou nachádzajú mladé rastliny, s výškou do 15 cm, podľa typu rastliny.