Návod na pestovanie bohyšiek

hosta

Hosťa, bohyška, alebo funkie. Tieňomilná trvalka, ktorú je možné vysadiť samostatne, v skupine ostatných bohyšiek, alebo aj ako podrasty vyšších kríkov. Je možné ju tiež pestovať v nádobách. Jej dekoratívne listy sú často využívané aj vo floristike.

  

Výsadba a substrát:

Bohyšky vyžadujú čerstvé, humózne, dobre priepustné pôdy. Ak máte pôdu piesočnatú, alebo ílovitú, nevadí, poradí si dobre aj s ňou. Vo všetkých prípadoch by pred výsadbou mala byť trošku vylepšená kvalitným hnojom a prekyprená. Na pôdnu reakciu nie sú náchylné. Stanovište by malo byť skôr tienisté, ale niektoré druhy pre svoje kvitnutie potrebujú aspoň krátkodobé ranné slnko, či slnko ľahko presvitajúce cez okolité rastliny. Poludňajšie slnko, či jeho väčšie množstvo rastlinám nesvedčí, listy sú deformované a postupne odumierajú.

 

Zálievka:

Výdatnejšiu zálievku rastlinám doprajeme v prvých týždňoch od výsadby. Ak vysádzame rastlinu do nádoby, musíme počítať s tým, že bude náročnejšia na dopĺňanie tekutín. Bohyšky majú tendenciu zachytávať vodu z okolia, hodí sa tak na výsadbu v okolí vodných plôch, alebo záhrad hájového typu.

 

Hnojenie:

Aj napriek tomu, že bohyšky sú kvitnúcimi trvalkami, nepoužívame fosforečné hnojivá, na podporu kvetov, ale hnojivá pre zelené rastliny alebo dlhodobo pôsobiace organické hnojivá. Cieľom u bohyšiek je mať krásne listy. Ak pestujeme v kvetináči, prihnojujeme v čase vegetácie každých 14 dní.

 

Rez, množenie:

Bohyšky sa množia delením trsov skoro na jar, alebo koncom septembra. Ideálne je oddelenie troch pukov s chumlom koreňov.

 

Ochrana rastlín na zimu:

Hosťom prezimujú len korene, ktoré na jar znova obrážajú.

 

Choroby a škodcovia:

Najväčším nepriateľom bohyšiek sú ulitníky, ktoré si pochutnávajú na jej mäkkých tenkých listoch. Pomôžeme si bežne dostupnými moluskocídmi.

 

 

Autor: kolektiv Záhradnictví Spomyšl