Návod na pestovanie ríbezlí

Beze jména

Ak ste si pre svoju záhradu zvolili práve ríbezle, je dôležité pre jeho správne pestovanie, či sa jedná o stromkový, alebo kríkový variant. Pri stromkovej verzii nezabudne vybrať vhodnú oporu pre kmienok, ktorého koniec bude až nad príslušným vrúbkom a bude tak podporou pre rastúcu korunu.

 Vysoko pravdepodobne Vám najprv dozrejú červené ríbezle, ktorých zrelosť je podľa odrody od začiatku júna, až do konca augusta/ začiatku septembra. Plody bývajú skôr kyslejšie. Biele ríbezle dozrievajú neskôr, v období od polovice júla. Najneskoršie sú ríbezle čierne, ktoré dozrievajú zhruba od druhého júlového týždňa do polovice augusta. Pri správnej starostlivosti Vám kríky ríbezlí budú robiť radosť až 20 rokov, stromčeky 8-10 rokov. Stanovište volíme slnečné, dobre sa im bude dariť ako v teplejších oblastiach, tak aj v drsnejších horských polohách.

 

Výsadba a substrát:

Najvhodnejšie na výsadbu sú jesenné mesiace, alebo skoré jarné. Dobre prekorenené kontajnerované stromčeky či kríky je možné sadiť v priebehu vegetácie. Červené a biele ríbezle sa darí najlepšie v humóznych, živných, vlhších pôdach, s mierne kyslou reakciou. Čierne ríbezle sú trochu náročnejšie, dobre sa mu darí skôr v ľahších pôdach. Naopak znesie viac vápenatú pôdu. Pred samotnou výsadbou korene prostokorenného stromčeka či kríky namočíme aspoň na pár hodín do vedra s vodou. Ríbezle korenie plytko; pri výsadbe ho zasadíme cca o 10cm nižšie, než rástol predtým. Pri stromčekových ríbezliach nezabudneme na oporu kmienka. Vhodné je okolie kríkov i stromčekov zamulčovať, aby sa tak predišlo tvorbe buriny a prípadnému poškodeniu koreňov pri jeho odstraňovaní. Kríky vysádzame na vzdialenosť 2,5-3m x 1-2m, podľa odrody. Stromčeky vysádzame do sponu 2-2,5m x 0,8-1m.

 

Hnojenie:

Ríbezle sú náročnejšie na zásobu humusu v pôde (obzvlášť čierne odrody). Pri hnojení ríbezlí využívame organické hnojivá ako je kompost (cca 2kg k jednému urastenému kríku - je nutné ho vopred premiešať s pôdou). Ak pestujeme ríbezle v ťažšej pôde, hnojíme skôr na jeseň, pri pestovaní v ľahších pôdach hnojíme naopak na jar. Dbáme aj na dostatočný prísun draslíka a fosforu.

 

Zálievka:

Zvýšenú pozornosť zálievke venujeme v čase zakoreňovania a pri príliš vysokých teplotách. Obzvlášť čierne ríbezle horšie znášajú prísušky.

 

Rez:

Ak sadíme na jeseň, rez vykonáme až predjarí, kedy skrátime jednoročné výhony kríka na dva až tri púčiky (zhruba 10-20cm). V prvom roku ponechávame päť až šesť silných výhonov, v druhom ďalších šesť. Odumreté vetvy a vetvy, ktoré príliš zhusťujú ker pravidelne odstraňujeme (v predjarí). Dobre zapestovaný ker možno rozpoznať tak, že v treťom roku od výsadby má 5-6 jetnoletých výhonov, rovnaký počet dvojročných a tri až päť trojročných vetiev. Stromkové ríbezle skracujeme po výsadbe na dva až tri púčiky tak, aby posledné smerovali von z korunky. Tú zakladáme zo štyroch až piatich výhonov, ktoré v ďalších rokoch väčšinou neskracujeme, ak nie sú príliš dlhé.

 73                            29                   

   

Ochrana rastlín na zimu:

Ríbezle nepotrebuje žiadnu zvláštnu zimnú ochranu (okrem obnovenia mulča). Vo vyšších polohách je vhodné kmienok stromových ríbezlí obaliť jutovinou.

 

Choroby a škodcovia:

Pri výsadbe v blízkosti borovíc môže dochádzať k napadnutiu stromčeka či kríky hrdzou vejmutkovou, ktorá vytvára na spodnej strane listu žlté až hnedé stĺpiky. Tieto napadané rastliny je možné ošetriť po zbere fungicídom Baycor 25 WP. Ďalšou, pomerne častou chorobou býva antraknóza ríbezlí, ktorá sa prejavuje drobnými škvrnami na liste. Tie potom žltnú, odumierajú a opadávajú. Vhodným ošetrením pred kvetom a po odkvitnutí je fungicídom Dithane DG Neotec. Ak Vám pri ríbezliach na jar hnednú a opadávajú púčiky, je pravdepodobné napadnutie vlnovníkom ríbezľovým. Odporúčame napadané vetvy skrátiť tesne pod napadnutým púčikom. Časté býva aj napadnutie rastlín voškami, pilatkou alebo roztočcami. V prípade vošiek odporúčame ošetrenie napr. Pirimorom, na pilatky je vhodné použiť insekticíd Decis, a roztočce spoľahlivo odstránime použitím prípravku Nissorun 10WP.

 

Autor: kolektiv Záhradnictvo Spomyšl

obrázky: Rez ovocných stromov, nakl. Grada 2011