Vážení zákazníci, 5. a 6. června probíhá inventura - příjem objednávek je omezen.

Návod na pestovanie malín

rasp

Pestovanie malín nie je zložité ani nijako ťažké, avšak neuškodí pripomenúť si pár základných pravidiel. V každom prípade pre maliny vyberáme svetlé, slnečné stanovištia, v prílišnom tieni zle rodia a majú tendenciu vyťahovať sa za slnkom do dĺžky. Odporúča sa pestovanie v oblastiach do 500 m.n.m. Pri vyšších nadmorských výškach nerastú práve ideálne. Najvhodnejším obdobím na výsadbu jednoducho korenných malín je mesiac október a potom jarné mesiace.

 

Výsadba a substrát:

Vysádzame ich do humóznej, stredne ťažkej, dobre priepustnej pôdy, s dostatkom vlahy a mierne kyslou reakciou. Ak máme do pôdy už vopred zapracovaný odležaný kompost, potom postačí vyhĺbiť jamu o veľkosti 30x30x30. Rastliny zasadíme cca o 5cm nižšie ako rástli v škôlke. Snažíme sa nepoškodiť púčiky. Rastliny sadíme na vzdialenosť 40-60cm.

 

Hnojenie:

Maliny majú zvýšené nároky na hnojivo. Hnojíme v predjarí pred kvitnutím viaczložkovými hnojivami ako je NPK a Cererit. Každý 3. a 4. rok zapracujeme do pôdy dozretý kompost.

 

Zálievka:

Vlahu dopĺňame pravidelne, obzvlášť u mladých rastlín av príliš horúcich rokoch.

 

Rez:

Maliníky krátko po výsadbe (na jar) zrežeme na dĺžku 20-40cm. V druhom ruke ponecháme dva až tri najsilnejšie výhony. V nasledujúcich rokoch ponechávame šesť až osem najsilnejších výhonov. Vzhľadom na to, že maliník plodí na minuloročnom dreve, prebytočné letorasty u jednouplodiacich odrôd odstraňujeme tesne nad zemou čo najskôr (cca v máji), podporíme tak rast a živnosť zvyšných výhonov. U remotantných odrôd po odplodení odumierajú horné časti výhonov. Tie zrežeme až na jar.

 

Choroby a škodcovia:

Maliníky môžu trpieť niekoľkými hubovými alebo vírusovými ochoreniami, ktoré spôsobujú deformovanie listov a kvetných púčikov. Prenášači sú rôzne druhy hmyzu (vošky ad.). Poradíme si bežne dostupnými prípravkami ako Mospilan, Pirimor, Plenum, Metation ad. Ak sa objaví modrošedá škvrnitosť na mladých výhonkoch, siahneme po Champione 50WP (ten sa dá použiť aj preventívne). Pokiaľ sa stretávame so žltými až hnedými škvrnami na listoch, ktoré postupne odumierajú, pravdepodobne náš maliník napadla hrdza maliníková. Po odstránení napadnutých listov rastlinu ošetríme meďnatým prípravkom (Champion 50WP).

  

Autor: kolektiv Záhradnictvo Spomyšl