Vážení zákazníci, 5. a 6. června probíhá inventura - příjem objednávek je omezen.

Návod na pestovanie černíc

black

Pestovanie černíc sa veľmi podobá pestovaniu maliníka, len černice sú trošku náročnejšie na výber stanovišťa. Vyžadujú teplejšie polohy chránené pred mrazom a studeným vetrom. V chladnejších polohách ľahko vymŕzajú. Na vlahu naopak tak náročné nie sú. Najvhodnejšia je výsadba na jar vzhľadom na väčšiu citlivosť na mráz.

 

Výsadba a substrát:

Zvolíme dostatočne vzdušné a slnečné stanovište. Slnko potrebuje černicu prakticky po celý deň. Pôda by mala byť dobre priepustná, živná, znesie však aj suchšie, kamenisté prostredie. Ťažké ílovité a premokrené pôdy rastline nebudú vôbec svedčiť. V predstihu pred vyhĺbením jamy do pôdy zapracujeme dobre rozležaný kompost. Do takto upravenej zeminy vyhĺbime jamu o veľkosti 30x30x30cm. Černice sadíme rovnako ako maliníky, teda cca 5cm nižšie ako rástli v škôlke. Vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinami by mala byť okolo 0,5m. U plazivých odrôd až 2-3m. Ak sme vysadili černice plazivé, je vhodné ich pestovať na drôtenke alebo na opore, kde ich vyväzujeme do široko vejárovitého tvaru. Lepšie sa potom ker udržuje aj so zberajú plody.

 

Hnojenie:

Hnojíme rovnako ako u malín viaczložkovými hnojivami typu NPK a Cererit.

 

Zálievka:

Zálievke sa výraznejšie venujeme ihneď po výsadbe, než rastlina zakorení, av prípade veľmi horúcich mesiacov. Inak bez problémov znesie aj krátkodobejšie väčšie suchá.

 

Rez:

Ihneď po výsadbe (na jar) vyberieme tri až štyri najsilnejšie prúty, ktoré skrátime zhruba o tretinu až štvrtinu. V priebehu ďalších rokov odstraňujeme odplodené a odumreté letorasty, a tie existujúce skracujeme zhruba na dĺžku 2-4m (podľa odrody). Bočné výhony vyrastajúce zo základných každý rok skracujeme na dĺžku 2-3 očiek.

  

Ochrana rastlín na zimu:

Na zimu sa snažíme každú rastlinu chrániť pred mrazom čečinou, alebo slamou.

 

Choroby a škodcovia:

Černice napádajú prevažne rovnakí škodcovia ako maliny. Ich skrátený prehľad nájdete tu: Choroby a škodcovia malín.

  

Autor: kolektiv Záhradnictvo Spomyšl