Návod na pestovanie egrešov

goos

Egreše je vhodným doplnkom našej záhradky, obzvlášť v kombinácii stromčekový egreše a kríkové ríbezle. Vo forme stromčeka nám egreše zaberá menej miesta, plody sa lepšie zbierajú aj ľahšie ošetrujú. Podľa farby plodov rozpoznávame egreše červené, zelené, biele alebo žlté. Najčastejšie vysádzame stromčeky a kríky v jesenných či jarných mesiacoch (prostokorenné), kontajnerované rastliny môžeme sadiť aj v priebehu sezóny.

 

Výsadba a substrát:

Egreše vysádzame na svetlé stanovištia s ľahkým pritienením. Plné slnko mu príliš nevyhovuje. Pôda by mala byť dobre priepustná, humózna, a dostatočne vlhká. Pred samotnou výsadbou je možné do predpripravenej jamy pridať odležaný kompost či zletené lístie. Samotný stromček sadíme tak hlboko, ako rástol v škôlke. K stromkovitému egrešu nezabudneme upevniť oporu, ktorá bude končiť až nad miestom vrúbľovania. Predídeme tak neskoršiemu vylomeniu korunky, ktorá bude ťažko pod záplavou plodov. Po zasadení necháme zeminu nakyprenú, aby sa nám v okolí nezachytávala voda či sneh. Kríky egrešu vysádzame vo vzdialenosti 1,5m od seba, stromčeky môžu mať vzdialenosť menšiu.

 

Hnojenie:

Hnojenie je v prípade egrešov veľmi dôležité, ovplyvňuje rast, plodnosť, vitalitu aj životnosť rastliny. Hnojíme každým rokom na jar, av čase pred kvitnutím. Najlepšou voľbou sa ukazuje Cererit, alebo NPK. Pri náznakoch poškodenia listov nezabudneme dodávať draslík, najlepšie v období marca, pomocou síranu draselného. Každým 3.-4. rokom pridáme ďalšiu dávku maštaľného hnoja, vyzretého kompostu alebo iných organických hnojív.

 

Zálievka:

Samozrejmou je zálievka ihneď po výsadbe. Egreše má radšej vlhšiu pôdu, teda pravidelná primeraná zálievka je nutnosťou.

 

Rez:

Rez sa líši pri kríkovej aj pri stromkovej variante rastliny. Po výsadbe kríka (na jar ihneď, na jeseň čakáme až do jari) skrátime výhony na dva až tri púčiky, tie slabé odstránime celé hneď pri zemi. V druhom roku po výsadbe ponecháme štyri až šesť najsilnejších výhonov, ktoré skrátime zhruba o tretinu. V treťom roku skrátime najdlhšie vetvy na desať až dvanásť očiek, a bočné vetvy na tri až päť očiek. Počet základných vetiev sa zvýši na osem až dvanásť.

 

Po výsadbe stromčeka (opäť na jar ihneď, pri výsadbe na jeseň počkáme až do jari) skrátime výhony na tri až štyri očká. V druhom roku vyberieme päť až sedem základných vetiev a skrátime ich o 1/3. V nasledujúcich rokoch stromčeka odstránime výhony vyrastajúce zo stredu korunky a zároveň vetvičky, ktoré stromček príliš zahusťujú. Základné vetvy ponecháme na dĺžku ôsmich až desiatich očiek, bočné na dve až štyri. Tento omladzovací rez vykonávame až po štyroch/šiestich rokoch. Odstraňujeme aj výhonky vyrážajúce z podnože.

 

 6765

Ochrana rastlín na zimu:

Najvhodnejším spôsobom ochrany je zamulčovanie kríka či stromčeka kompostom, alebo opadaným listovým, či drvenými vetvami. Kmienok mladého stromčeka môžeme prípadne obaliť jutovinou.

 

Choroby a škodcovia:

Medzi najznámejšie choroby patrí múčnatka americká, ktorá spôsobuje plesnivenie plodov a listov, opad plodov a celkové chradnutie rastliny. Ako prvú pomoc odporúčame opakovaný postrek prípravkom Bioton. Zelené húsenice pilatky egrešovej ožierajú listy, ľahko sa ich zbavíme postrekom bežne dostupných pesticídov. Medzi ďalších bežných škodcov patria vošky, aj tých sa dá zbaviť postrekom prípravku Pirimor, Mospilan ad. Žltozelené sfarbenie listov a ich postupné opadávanie môže spôsobiť aj antraknóza egrešov (pomôže napr. Dithane).

 

Autor: kolektiv Záhradnictvo Spomyšl

Obrázky: Rez ovocných drevín, Grada 2011