Kedy sadiť ovocné stromčeky?

Kedy sadiť ovocné prostokorenné stromčeky je jedným z najčastejších otázok v našom Záhradníctve, obzvlášť v jesennom období, kedy zhoršujúce sa počasie znepokojuje mnohých začínajúcich i pokročilých záhradkárov.

 

Vedzte však, že:

ovocné prostokorenné stromčeky sa vsádzajú iba v čase vegetačného pokoja, teda od konca októbra do konca apríla (v priaznivom, chladnejšom počasí aj na začiatku mája).

V praxi to znamená, že pri takýchto stromčekoch je nutné dodržať presné agrotechnické lehoty, kedy je možné jednotlivé druhy vyorať, spravidla sa tak každoročne deje od 20. októbra a v priebehu novembra, kedy sú stromčeky (a prípadne aj ruže alebo stromčeky a kríky drobného ovocia) ) už dostatočne vyzreté. Samozrejme dané postupy priamo ovplyvňuje aj aktuálne počasie. V tomto období stromčeky dorazia zo škôlok priamo k nám, kde ich roztriedime do Vašich objednávok a následne odosielame. Hoci by sme radi, tieto termíny nemožno nijako urýchliť.

 

Výsadba prostokorenných stromčekov je potom možná v už spomínanom období, teda od konca októbra do konca apríla. Samozrejme stromčeky nevysádzame pokiaľ je pôda premrznutá do väčšej hĺbky. Dovoľujeme si upozorniť, že aj napriek tomu, že je v jesennom období niekoľko dní v rade teplota pod bodom mrazu, alebo dokonca sneží, stromčeky sa dajú bez ťažkostí zasadiť a nie je potrebné sa obávať ich neujatia. Na jar začíname s výsadbou v období, keď je pôda dostatočne rozmrznutá.

 

Ako postupovať pri výsadbe a reze stromčeka na jeseň a ako na jar, sa dozviete v našich podrobnejších návodoch.