Návod na pestovanie muchovníka

saska

Muchovník síce stále patrí v našich záhradách medzi menej obvyklú drevinu pestovanú pre výrazne sladké plody, avšak práve vďaka plodom a ich využitiu v modernom stravovaní získavajú na čoraz väčšej obľube. Muchovník ako taký je veľmi výrazný, okrasný ker, možno ho použiť aj na výsadbu do živého plotu. Je úplne nenáročný na pestovanie, najväčšia starostlivosť je pri pravidelnom prerezávaní. Ak si vyberiete práve tento ker, pamätajte na to, že Vašu záhradu môže zdobiť 40 až 50 rokov.

 

Výsadba a substrát:

Muchovník vysádzame na slnečné či polotienisté stanovište, vyvarujeme sa však priamemu slnku. Na zloženie pôdy je nenáročný, postačí bežne dostupná záhradná zemina, ktorá bude dobre priepustná. Do predpripravenej jamy je vhodné pridať a zapracovať dobre dozretý kompost. Rozostup medzi jednotlivými kríkmi by mal byť okolo 3m.

 

Hnojenie:

S hnojením to príliš nepreháňame, možno prihnojovať kompostom, či bežne dostupnými hnojivami pre okrasné dreviny.

 

Zálievka:

Muchovník po zakorenení znesie aj krátkodobé prísušky, avšak v parných a horúcich letných mesiacoch mu výdatnejšiu zálievku predsa len radšej doprajeme.

  

Rez:

Rastlinu možno pestovať ako ker, alebo aj ako stromček, ktorý si ľahko pestujeme odrezaním nepotrebných vetiev od najsilnejšieho a najrovnejšieho kmienka zhruba 1m nad zemou. Pri kríkovom variante zrezávame iba dva hlavné kmienky, ktoré rastú blízko seba. Základný postup pri reze je viac-menej totožný so zrezávaním kríka ríbezlí (rez ríbezlí).

 

Ochrana rastlín na zimu:

Muchovník je mrazuvzdornou rastlinou. Dokonca aj kvety znesú mráz do -6 °C. Nie je potrebná žiadna zvláštna starostlivosť.

 

Choroby a škodcovia:

Muchovníkov žiadnymi významnými chorobami a škodcami v našich podmienkach netrpia, výnimočne ich napádajú hrdze a huby obvyklé pri ovocných stromoch.

  

Autor: kolektiv Záhradnictvo Spomyšl