Návod na pestovanie kivi

kiwi

Ak sme sa rozhodli pre pestovanie kivi (actinidie), rozhodne by sme nemali zabudnúť na to, že sa jedná o veľmi teplomilnú rastlinu a tak sa jej bude dariť predovšetkým v teplých, vinárskych oblastiach, a na chránených stanovištiach (ako sú južné strany domov). Kivi tvoria až 9 metrov dlhé, opadavé liany a preto je vhodné pestovať ju na drôtenke, či na inej opore, rovnako ako vínnu révu. Dôležitý je aj správny výber odrody, niektoré z nich sú cudzoopelivé a tak pre správne pestovanie potrebujú samca a samičku (jeden samec vystačí až na 4 samičky), ale možno aj pohodlne zohnať odrody samosprašné, ktoré si v podstate vystačia samé (Jenny, Issai . Rodí cca 3 roky od výsadby (niekde sa uvádza 6-8 rokov).

 

Výsadba a substrát:

Vysádzame ich do hlbokých, dobre priepustných, ľahko kyslých pôd s dostatkom živín. Tie je vhodné zapraviť do pôdy už s predstihom, kedy do hĺbky aspoň 60cm pridáme dobre vyzretý kompost, či hnoj. Rastliny vysádzame na vzdialenosť minimálne 3m.

 

Hnojenie:

V predjarí a na jar prihnojujeme napr. Cereritom, NPK, či dusíkatými hnojivami.

 

Zálievka:

 Actinidie neznáša mokrú pôdu, avšak neznesie ani prílišné sucho a tak sa snažíme substrát udržiavať primerane vlhký.

 

Rez:

Aby sme mohli rastlinu dobre udržiavať, je nutné jej pestovanie na opore, ku ktorej vyväzujeme základné vetvy a šľahúne, ktoré prinesú nové plody. Pri reze pamätáme na to, že actinídia plodí na jednoročnom dreve, teda odstraňujeme predovšetkým staršie odplodené výhony. Základné vetvy vyväzujeme vo vzdialenosti zhruba 50cm od seba, v dĺžke zhruba 2-3m. V prvých rokoch ich bočné výhonky skracujeme na 2-4 očká, z ktorých neskôr vyrastú ďalšie plodivé vetvy. Po júnovom nasadení plodov zrežeme výhonky za posledným plodom. Druhýkrát zrežeme ihneď po zbere. Vyvarujeme sa rezu na zimu.

 

Ochrana rastlín na zimu:

Pokiaľ máme tú možnosť, tak mladé rastliny actinídie uschováme napr. do skleníka či zimnej záhrady. Rastliny majú tendenciu vymŕzať už pri -12 °C. Korene na zimu chránime prihrnutím kôry, lístia, či čečiny; celé kríky potom prikrývame netkanou textíliou.

 

Choroby a škodcovia:

Actinídia je pomerne odolná voči chorobám a škodcom. Ak sa už nejaká objaví, jedná sa o hniloby koreňov a plodov. Zo škodcami jej najčastejšie napádajú štítenky (z nechemických postrekov môže vhodne pomôcť napr. Rock Effect).

 

Autor: kolektiv Záhradnictvo Spomyšl