Návod na pestovanie kustovnice čínskej

goji

Veľkým hitom v oblasti drobných ovocných kríkov je aj kustovnica čínska, známejšia pod názvom „goji“. Pestovanie tohto kríka nie je nijako náročné a zvládnu ho aj záhradníci „nadšenci“.

 

Výsadba a substrát:

Kustovnicu vysádzame do ľahších, skôr piesočnato-ílovitých pôd, najvhodnejším obdobím je mesiac marec alebo apríl. Rozostupy medzi kríkmi by mali byť 2-2,5m. Na dno predpripravenej jamy nezabudnite pridať dobre dozretý kompost, či hnoj a dôkladne ho zapracujte. Okolie kríky by malo zostať prekyprené. Po výsadbe odporúčame rastlinu zamulčovať mulčovacou kôrou.

 

Hnojenie:

Čo sa týka hnojenia, hnojíme pravidelne, na jeseň pridaním maštaľného hnoja, na konci apríla prídavkom močoviny a počas mája a júna dodávame fosforečnan amónny. Od mája hnojíme výživovým postrekom na listy v intervale cca 20 dní.

 

Zálievka:

V období medzi koncom apríla a polovicou júna zalievame zhruba každých 25 dní (ak je rastlina novo vysadená zalievame častejšie). Od septembra zálievku obmedzujeme a zalievame iba už raz alebo dvakrát. Prvá a posledná zálievka v tom istom roku by mala byť najvýdatnejšia.

 

 Rez:

Prerezovanie a zmladzovací rez je v prípade kustovnice nutný. Vo februári či v marci odstraňujeme všetky výhony z vrchnej aj spodnej časti kmeňa a zároveň prevzdušníme stred kríka. odstránením všetkých starých, prekrížených, či zbytočne zahusťujúcich vetiev. V priebehu leta odstránime silné výhony z hlavného kmeňa a konárov tak, aby mali voľný prístup svetla a vzduchu.

 

Ochrana rastlín na zimu:

Rastlina je mrazuvzdorná a žiadnu špeciálnu starostlivosť na zimu nepotrebuje. Mladé rastliny možno ochrániť prihrnutím opadaného lístia, alebo čečinou.

 

Choroby a škodcovia:

Vzhľadom na to, že rastlina patrí do čeľade ľuľkovitých, môže sa u nej vyskytnúť aj pleseň zemiaková (pomôže nám Acrobat MZ WG, Kuprikol 50 a mnohé ďalšie). V teplejšom počasí sa na nej objavujú roztočce, či rôzne druhy vošiek. Aj tu nám pomôžu bežne dostupnými insekticídmi (Decis AL, Decis Protech, RockEffect (na prírodnej báze)).

  

Autor: kolektiv Záhradnictvo Spomyšl