Návod na pestovanie zimolezu kamčatského

lonicera

Nedarí sa Vám vypestovať ker kanadskej čučoriedky? Jej plnohodnotnou náhradou môže byť zimolez kamčatský. Narozdiel od iných zimolezov, ktoré sa pestujú ako okrasné kríky, tento plodí chutné drobné ovocie, ktoré farbou pripomínajú samotné čučoriedky. Je však menej náročný na pestovanie. Jedná sa o cudzoprašnú rastlinu, takže odporúčame rozhodne vysadiť dva a viac kríkov, ktorí sa navzájom opelia.

 

Výsadba a substrát:

Zimolez sa uspokojí s úplne obyčajnou záhradnou pôdou, zapestované kríky zvládnu krátkodobo aj suchšie podmienky. Dobre porastie v polotieni, ale je to skôr svetlomilný ker. Na svetle bude aj lepšie plodiť a bude viac olistnený. Najvhodnejšie na výsadbu je jeseň, možno vysádzať však aj na jar (kontajnerované a dobre prekorenené rastliny je možné bez obáv vysadiť aj v priebehu sezóny). Pripravíme si jamu o veľkosti zhruba 50x50x50cm, na ktorej dno zapracujeme dobre vyzretý kompost. Vzdialenosť medzi kríkmi je vhodná meter a pol až dva metre. Po výsadbe nie je prakticky potrebný žiadny rez. Na udržanie vlhkosti je vhodné rastlinu zamulčovať mulčovacou kôrou.

 

Hnojenie:

V prvých troch rokoch hnojíme v priebehu vegetácie plným hnojivom, po prvej úrode stačí jesenné prihnojenie kvalitným kompostom.

  

Zálievka:

Výraznejšej zálievke sa venujeme krátko po výsadbe, a potom len udržujeme zeminu mierne vlhkú.

 

Rez kríkov:

Ako sme už písali, tak v prvých rokoch zimolez defacto nepotrebuje žiadny rez. Ten prvý, zmladzovací a udržiavací, prevedieme cca vo štvrtom roku života, kedy vyberieme 12 základných prútov, a odstránime tie vodorovné, alebo tie, čo majú tendenciu previsať. Vybrané vetvy skrátime nad miestom rozvetvenia, aby sme podporili tvorbu nových silných výhonov. Najvhodnejším obdobím na rez je jeseň, kedy opadá lístie, alebo jar, pred prvým pučaním.

  

Ochrana rastlín na zimu:

Zimolez kamčatský je plne mrazuvzdornou rastlinou, žiadnu zvláštnu starostlivosť v chladných mesiacoch nepotrebuje. Ak by ste aj napriek tomu chceli mať istotu, je možné mladé rastliny na zimu prikryť čečinou, alebo prihrnutím opadaného lístia.

 

Choroby a škodcovia:

Hoci sa to môže zdať nepravdepodobné, kamčatské čučoriedky nenapadajú prakticky žiadne choroby ani škodcovia. Júlové zasychanie listov nie je na škodu. Zimolez má krátke vegetačné obdobie, teda je to len prirodzeným procesom.

 

Autor: kolektiv Záhradnictvo Spomyšl