Návod na pestovanie brusníc

cran

Menšie kríky zdraviu prospešných brusníc zvládne pestovať ako v záhradke, tak aj v kvetináči naozaj každý. Za rok až dva tak získame zásobu chutných plodov plných antioxidantov; skvele pomáhajú napr. pri zápaloch močových ciest.

 

Výsadba a substrát:

 Na výsadbu je najvhodnejšie jarné alebo jesenné obdobie. Volíme polotienisté stanovištia, priamy slnečný úpal im škodí. Pôda by mala byť dobre priepustná, dostatočne vlhká, ale predovšetkým kyslá. Pripravíme si preto jamu o veľkosti 30x30x30 a vysypeme ju rašelinou zmiešanou s bežnou zeminou alebo substrátom pre kyslomilné rastliny. Ak sa chystáme pestovať brusnice v kvetináči alebo v inej nádobe, nezabudneme na drenáž na odvod prebytočnej vody. Brusnice korenie plytko, čo môže byť problémom pri odstraňovaní buriny. Preto je vhodné k rastline prihrnúť mulčovaciu kôru.

 

Hnojenie:

Brusnice vyžadujú hnojivá bez obsahu vápenatých zložiek. Môžeme tak zvoliť hnojivá pre rododendrony a azalky, ktoré ich tiež neobsahujú.

 

Zálievka:

Vlhšia pôda je rastlinám prospešná, ale vyložene neznáša premokrenie. Brusnice potom majú tendenciu postupne odumierať. Zálievku vykonávame zásadne odstátou dažďovou vodou (kvôli neznášanlivosti vápnika, ktorú tvrdé vody obsahujú).

 

Rez:

Rez brusnice prakticky nepotrebujú. Iba rastliny staršie ako šesť až sedem rokov je vhodné skoro na jar zrezať na výšku päť až siedmich centimetrov od zeme.

 

Ochrana rastlín na zimu:

Brusnice sú mrazuvzdorné, pre lepšiu ochranu pred vyschnutím a vymrznutím ich môžeme na zimu prikryť čečinou alebo zahrnúť opadaným lístím. Ak niektoré vetvičky napriek tomu premrznú, alebo sa olámu, čoskoro na jar poškodené časti zrežte. Omrznutie plodov sa báť nemusíme, po prvých mraziacich bývajú plody ešte sladšie.

 

Choroby a škodcovia:

Výhodou brusníc je, že takmer nebývajú napádané škodcami ani chorobami. Jedinou výnimkou sú choroby hubové, ktoré spôsobujú opad listov. Plody ale nijako nepoškodzujú.

  

Autor: kolektiv Záhradnictvo Spomyšl