Návod na pestovanie čučoriedok

blue

Pri výbere kanadských čučoriedok, by sme mali už dopredu počítať s tým, že jeden ker nám stačiť nebude. Vzhľadom na to, že rastliny sú iba čiastočne samosprašné, odporúča sa vysadiť dva a viac kríkov do vzájomnej blízkosti. Dbáme na to, aby odrody kvitli približne v rovnakom čase. Stanovište volíme skôr slnečné, dariť sa im bude aj v polotieni, avšak na slnku budú plody vyzretejšie, chuťovo aromatickejšie, zatiaľ čo v polotieni bude úroda menšia, a neskoršie. Čučoriedky je možné s úspechom pestovať aj v nádobách na balkónoch, terasách a pod.

 

Výsadba a substrát:

Základom pri výsadbe kanadských čučoriedok je už príprava pôdy. Pripravíme si jamu zhruba 1m širokú a cca 40-50cm hlbokú. Čučoriedky korenia plytko a tak väčšia hĺbka nie je potreba. Vzniknutú jamu je vhodné od okolitého priestoru oddeliť fóliou. Dno môžeme vysypať štrkom alebo kamienkami, ako drenáž na odtok vody. Vzhľadom na to, že čučoriedka potrebuje piesočnatú alebo piesočnato-hlinitú pôdu s veľmi kyslou reakciou, vysádzame rastliny do zmesi piesku a rašeliny. Dôležité je túto zmes pravidelne dopĺňať, bez dostatočnej kyslej reakcie nebude čučoriedka dobre prosperovať. Pre udržanie vlhkosti a ako ochranu proti burinám odporúčame okolie kríka zahrnúť mulčovacou kôrou.

Čučoriedky vysádzame skôr na jeseň, či v skorom jar, ale vzhľadom na to, že sa sadenice vo väčšine prípadoch predávajú v kontajneroch as dobrým koreňovým balom, je možné bez väčších problémov ker vysadiť aj v priebehu vegetácie.

 

Hnojenie:

Hnojenie čučoriedok vykonávame iba skoro na jar, pri tvorbe pukov a po odkvitnutí. Zhruba od júla sa hnojeniu vyvarujeme. Hnojíme špeciálnymi kyslými hnojivami bez obsahu chlóru. V dnešnej dobe je možné si už vybrať z hnojív určených priamo pre čučoriedky, či už granulovaných, alebo kvapalných.

 

Zálievka:

Čučoriedky sú pomerne náročné na zálievku, avšak neznesú ani premokrenie, čomu zabránime patričnou drenážou a zamulčovaním (viď. Výsadba a substrát). Pravidelnosť zálievky priaznivo ovplyvňuje veľkosť a násadu neskorších plodov.

 

Rez:

Po výsadbe vyberieme jeden až tri najsilnejšie výhony, ktoré mierne skrátime. Ostatné, slabé, odstránime čo najnižšie. Rastlina tak bude lepšie vyživená a dobre rozvetvená. Čučoriedky plodia na jednoročných mladých drevách, a preto v neskorších rokoch vždy ponecháme ďalšie dva až tri nové výhony. Rez robíme spravidla na jar, kedy zároveň odstránime staré odumreté vetvy a celkovo ker presvetlíme zrezaním slabých vetvičiek.

 

Ochrana rastlín na zimu:

Pokiaľ máme rastlinu dostatočne zamulčovanú (viď. Výsadba a substrát), nie je na zimu potrebná žiadna ďalšia špeciálna starostlivosť. Iba pri pestovaní v nádobách je vhodné nádobu dobre zaistiť pred mrazom (obalením nádoby jutovinou, kokosovou tŕstiou a pod.). Mulč nezabudnite pravidelne obnovovať.

 

Choroby a škodcovia:

Čučoriedky spravidla netrpia chorobami. Pri nedostatku železa alebo nadbytku vápnika môže dochádzať k žltnutiu listov. Jedinými škodcami pre nich sú zvieratá, ktoré môžu ohrýzaním poškodiť vetvy, alebo "zozbierať" bobule.

 

Odrody podľa obdobia zberu:

 

Skoré odrody: obvykle zrejú od začiatku júla do druhej polovice júla

Chanticleer, Duke, Earliblue, Hannah's Choice, Patriot, Polaris, Spartan, Emilly, Bluetta, Poppins (koniec júna), Jersey, Bluetta

 

Stredne skoré odrody: obvykle zrejú od polovice júla do začiatku augusta

Bluejay, Chippewa, Meader, Northblue, Toro, Legacy, Berkeley, Bonus, Darrow, Hardy Blue, Meader, Sierra, Aino, Alvar, Jorma, Draper, Ivanhoe, Atlantic, Ama Rood, Berkeley, Burlington, North Zuckertraube

 

Stredne neskoré odrody: obvykle zrejú od konca júla do polovice augusta

Bluecrop, Bluegold, Brigitta, Chandler, Denise Blue, Goldtraube, Nelson, North Country, Rubel, Draper, Northland, Putte, Jorma, Norhland, Aurora, Concord, Pink Lemonade

  

Neskoré odrody: zrejú od polovice augusta do septembra

Elizabeth, Pink Lemonade, Bonifacy, Elliot, Herbert, Coville, Herma II

 

Autor: kolektiv Záhradnictvo Spomyšl