Návod na pestovanie lobiek

lobelia

 

Lobelku môžete pestovať ako letničku alebo aj ako záhonovú trvalku. Pokojne ju teda môžete vysadiť nielen do záhradky, ale aj do kvetináča či kvetináča. Dokáže rásť vzpriamene až do výšky 1,5 m. Najmenšie kvety sú vysoké iba 10 cm. Veľkosť konkrétnej kvety sa odvíja hlavne od daného druhu a taktiež od kvality starostlivosti o ňu. Letničky sú spravidla oveľa menšie, než je tomu u trvaliek.

 

Výsadba a substrát:

Lobelku je možné na jar kúpiť v ktoromkoľvek kvetinárstve a začať ju pestovať ako letničku. Nie je tak potrebné robiť si zbytočné starosti so zdĺhavým výsevom. V záhradníctve už zakúpite vcelku vyrastené sadenice, ktoré pohodlne dáte do kvetináča. Ak sa rozhodnete pre pestovanie lobelky, mali by ste ju vysievať počas mesiaca januára. Maximálne môžu ísť semienka do zeme v priebehu februára alebo marca. Než ale rastlinu vysadíte do kvetináča, treba ju niekoľkokrát za sebou presadiť. Lobelky môžete pohodlne pestovať spolu s ďalšími okrasnými kvetmi, ako sú napríklad surfínia, petúnia alebo pelargónie či iné známe letničky. Von ju rozhodne dajte až vtedy, keď už nehrozia mrazy. Stanovište by mali mať slnečné, ale dostatočne chránené pred vetrom. Optimálna je južná či juhovýchodná orientácia. Teplota by nemala klesnúť pod 20 stupňov Celzia a po odkvitnutí rastlinu zrežte. Substrát voľte špeciálne určený pre balkónové rastliny.

  

Hnojenie:

Hnojíme začiatkom mája. Prihnojte hnojivom pre balkónové letničky. Po prvom odkvitnutí je vhodné rastliny zrezať o 1/3, čím podporíme ďalšie kvitnutie, ktoré pretrváva zhruba do začiatku októbra (podľa počasia).

 

Zálievka:

Zálievku vyžaduje pomerne výdatnú, ale nesmie sa uliť. Z pohľadu zálievky treba nechať lobelku občas jemne vyschnúť, nedávajte ju teda do samozavlažovacích hrantíkov.

 

Množenie:

Semene.

 

Ochrana rastlín na zimu:

Letnička u nás neprezimuje. Trvalkové druhy sú plne mrazuvzdorné.

 

Choroby a škodcovia:

Je náchylná na plesňové choroby. V tom prípade ju ostrihajte a postriekajte postrekom na plesňové choroby. Ide o kontaktný fungicíd, ktorý má dokonca aj preventívny účinok proti múčnatke a navyše ničí roztočce.

  

Autor: Kolektív Záhradníctvo Spomyšl