Návod na pestovanie bakop

bacopa

Bakopa je letnička, ktorá vám najlepšie vynikne v závesnej nádobe alebo kvetináči. Na dlhých previsnutých stonkách nesie drobné vajcovité jemne zubovité listy, ktoré sú svetlo zelené. Stonky sú listy posiate tak, že tvoria hustý zelený koberec posiaty nežnými hviezdicovitými kvetmi, ktoré vyrastajú z listového pazuch. Drobné kvety samy opadávajú, takže sa vlastne rastlina sama čistí a odkvitnuté kvety nemusíme oberať. Plodom je kapsula.

 

Výsadba a substrát:

Pestovanie bakopy je nenáročné. Keďže sa jedná o previsnutú rastlinu, odporúčame ju zasadiť do kvetináča vhodného na zavesenie. Na dne nádoby nasypte najlepšie drenáž, nemali by chýbať ani otvory na odtok prebytočnej vody.

Pri sadení do vonkajších kvetináčov je potrebné vyvarovať sa ranným mrazíkom. S vysadením rastlín teda počkajte približne až do polovice mája. Bakopám sa najviac darí v dobre priepustnej a na živiny bohatej pôde, tú zakúpite napríklad vo forme univerzálneho substrátu pre balkónové rastliny. Pokiaľ sa rozhodnete si substrát vymiešať doma, vytvorte ho z krajiny, kompostu a piesku. Zeminy by mala byť zhruba polovica a kompostu s pieskom po štvrtinách.

Bakopy pre svoj rast potrebujú dostatok svetla a tepla. Nájdite im teda svetlé stanovište, priame slniečko však nie je podmienkou. Ideálne sú svetové strany juh alebo juhovýchod, kde je dostatok svetla po celý deň.

 

Hnojenie:

Počas letnej sezóny sa oplatí rastlinu prihnojiť tekutým hnojivom, po ktorom krásne porastie. To by malo byť bohaté na železo.

  

Zálievka:

Rastlinu by ste pri zalievaní nemali zbytočne premokrovať a ani jej substrát udržiavať extrémne suchý – ideálne je, keď moja bakopa vo svojom kvetináči stále vlhko. Pri premokrení sa môžu objaviť aj plesne a ďalší nepríjemní škodcovia.

 

Množenie:

Pokiaľ si ju budete chcieť rozmnožiť, máte dve možnosti. Bakopa sa dá buď odrezať, alebo vypestovať zo semienok, ktoré získate po jej odkvete. Ak máte na výber, odporúča sa skôr prvý spôsob, pretože je jednoduchší a spoľahlivejší

 

Ochrana rastlín na zimu:

Rastlina je schopná odolávať mrazom až do piatich stupňov pod nulou. Stačí zazimovať na konci jesene. Pokiaľ chcete teda rastlinu nechať prezimovať, na jeseň ju po odkvitnutí zrežte asi na 20 cm a uložte ju na svetlo chladné stanovište bez mrazu. Ideálna je teplota 10°C. Na jar rastlinu presaďte a v čase, keď začne pučať nové výhony, ju umiestnite von.

 

Choroby a škodcovia:

Je náchylná na plesňové choroby. V tom prípade ju ostrihajte a postriekajte postrekom na plesňové choroby. Ide o kontaktný fungicíd, ktorý má dokonca aj preventívny účinok proti múčnatke a navyše ničí roztočce.

 

Autor: Kolektív Záhradníctvo Spomyšl