Návod na pestovanie pelargónií

muškát

 

Z pôvodných pelargónií, ktoré sú domovom v Južnej Afrike, pochádza dnes známych takmer 240 druhov. Tu má teda korene ich vitalita a odolnosť, s ktorou prežijú aj v menej vhodných podmienkach – niekoľkodenné sucho ich neumorí, porastú a pokvitnú, či už máte balkón alebo okná orientované na ktorúkoľvek svetovú stranu.

Najlepšie kvitnú odrody s menšími, jednoduchými kvetmi, ktoré sa najviac uplatňujú v hrantíkoch a závesných nádobách. Sortiment muškátov zahŕňa bohato kvitnúce odrody s jednoduchými kvetmi a tenkými listami, ktoré vytvárajú dlhé previsnuté výhony a ďalej odrody tučnolisté s poloplnými alebo plnými kvetmi s kratšími výhonkami. Prevísajúce muškáty (pelargónie brečtanovité) sú vhodné a nenáročné rastliny pre balkóny a otvorené stanovištia.

Prevísajúce muškáty sa používajú predovšetkým do okenných kvetináčov a závesných nádob na balkóny a okenné parapety, kde najlepšie vyniknú ich previsnuté výhony so spústou kvetov.

Uplatňujú sa tiež na terasách a v predzáhradkách, vysadené vo veľkých dekoratívnych nádobách spolu s ostatnými druhmi balkónových a záhonových kvetov.

 

Výsadba a substrát:

Najvhodnejším miestom pre ich stanovište je juhovýchod, juhozápad a južná strana. Vysádzame do predpripraveného rašelinového substrátu, väčšinou už priamo určeného pre Pelargónie a balkónové rastliny, s namiešanou štartovacou dávkou hnojiva. Všeobecne platí, že muškátom sa bude lepšie dariť, pokiaľ im bude nádoba skôr tesnejšia, než aby okolo seba mali viac miesta. Pre anglické muškáty vyberáme svetlé stanovište, bez priameho úpalu, a hlavne na záveternej strane. Rastliny umiestňujeme na vonkajšie stanovište po posledných ranných mrazíkoch, spravidla to býva po 15. máji.

 

Hnojenie:

V čase vegetácie hnojíme každých 14 dní štandardným tekutým hnojivom alebo sypkým hnojivom priamo na pelargónie.

 

Zálievka:

V dobe vegetácie výdatne zalievame. Pokiaľ sme sa rozhodli rastlinu prechovať cez zimu na chladnom stanovisku, je potrebné prispôsobiť zálievku a obmedziť ju. V tejto dobe by mohlo byť preliatie pre rastlinu osudné. Žltnutie spodných listov spôsobuje nedostatok vody.

 

Rez:

U pelargónií sa nevykonáva, iba rezkovanie na zimu. Zdravé rastliny na jeseň zrežeme na výšku 20 cm a umiestnime ich do svetlej miestnosti s teplotou okolo 10 °C.

 

Ochrana rastlín na zimu:

Rastliny prezimujeme vo svetlej, chladnej miestnosti (5° až 10°C). Zalievame veľmi málo. Na jar rastliny vyberieme, hlboko zrežeme a presadíme do hrantíkov s novou zeminou. Pokiaľ nemáme možnosť pelargónie prezimovať, je lepšie kúpiť na jar nové silné rastliny.

 

Choroby a škodcovia:

Virózy sa prejavujú najrôznejšími tvarovými a farebnými anomáliami listov (žltnutie, krúžkovitosť, deformácia) a kvetov muškátov. Je zrejmá celková zakrpatenosť rastlín. Jedinou ochranou je okamžité odstránenie napadnutých rastlín a pestovanie iba zdravých rastliniek.

Korkovitosť listov - objavuje sa u previsnutých muškátov. Príčinou je nadbytok vody v pôde alebo vysoká vlhkosť vzduchu. Prejavuje sa zväčšením povrchových buniek a tvorbou drobných zelených zdurenín. Takto zväčšené bunky neskôr odumierajú a hnednú, čo sa navonok prejavuje korkovitosťou. Ochrana je preventívna - zaistiť vyrovnanú zálievku bez premokrenia substrátu.

Bakteriálna hniloba a vädnutie - najzáväznejšia choroba muškátov. Príznaky sa prejavujú najskôr na starších listoch vo forme drobných olejovitých či priesvitných škvŕn, ktoré sa postupne zväčšujú, navzájom splývajú a zasychajú. Listy postupne odumierajú od najstarších smerom nahor. Napadnuté rastliny treba zlikvidovať a nebrať z nich rezne na množenie. Použité kvetináče a hrantíky treba dezinfikovať.

Rzivosť – choroba hubového pôvodu, vyskytuje sa len na muškátoch páskatých. Na listoch sa najprv objavujú žlté drobné škvrny, na spodných stranách ktorých vznikajú vyvýšené hnedé ložiská výtrusov, často usporiadaných do kruhov. Pri silnejšom napadnutí listy zasychajú a opadávajú. Na ochranu je možné použiť chemický prípravok.

  

Autor: kolektiv Záhradnictvo Spomyšl