Návod na pestovanie hortenzií

hyd

Pred samotnou výsadbou hortenzií je rovnako ako u iných rastlín nutné zvážiť svetelné podmienky daného stanovišťa. Zatiaľ čo Hydrangea macrophylla, alebo hortenzia veľkolistá, preferuje síce svetlé, ale skôr polotienisté až tienisté stanovište (v tieni neskôr nasadzuje kvety), Hydrangea paniculata, alebo Hortenzia latnatá, si skôr vyžíva na plnom. Hydrangea serrata a Hydrangea petiolaris, alebo ak Hortenzia pílovitá a Hortenzia stopkatá/popínavá, síce znesú slnečné lúče, ale zároveň pri tomto spôsobe pestovania potrebujú zvýšené množstvo vody, ktoré býva skôr na škodu, než na úžitok, preto volíme radšej stanoviská svetlé ale v polotieni.

 

Výsadba a substrát:

Najzásadnejším pri samotnej výsadbe je príprava substrátu. Je možné si pomôcť zakúpením už predpripraveného substrátu pre kyslomilné rastliny, alebo si pripraviť vlastnú zmes. Pre ružové a červené kvety hortenzií veľkolistých a pílkovitých si pripravte zmes z kompostu, ílu, rašeliny a piesku v pomere 4:3:2:1; pre biele a modré kvety si naopak pripravte zmes rašeliny, kompostu, ílu a piesku v pomeroch 3:2:1,5:0,5. Pre hortenzie latnaté zmiešajte kompost, rašelinu a piesok v pomere 5:2:1. Pôda by mala byť výživná, kyprá, stále dostatočne vlhká, ale bez premokrenia (voda v nej nesmie stáť). Všetky hortenzie bývajú predávané v kontajneri, v dostatočne prekorenenom bale. Pred samotnou výsadbou je vhodné rastlinu aj s kvetináčom namočiť cca na 2 minúty do vedra s vodou. Zaistíme tak, že nezasadíme rastlinu s preschnutým balom. Jamu úmerne prispôsobíme veľkosti balu po odstránení kvetináča.

  

Hnojenie:

O hortenziách je všeobecne známe, že hnojivo ovplyvňuje sfarbenie kvetov (v prípade horentenzií veľkokolistých). Všetko ovplyvňuje pôdne reakcie, ružové sfarbenie kvetov prebieha v skôr alkalických pôdach, v kyslej pôde sa dočkáme kvetov modrých. Pôdnu reakciu ovplyvníme práve hnojivom, dnes sa dajú už bežne zohnať hnojivá pre ružové hortenzie a zvlášť hnojivá pre modré hortenzie. Modré sfarbenie kvetov je možné podporiť aj zálievkou v priebehu jesene a jari z kamenca hlinitoamónneho, ktorý možno zohnať v drogériách. Inak prihnojujeme priebežne v čase kvitnutia, až do konca augusta. Pre hortenzie latnaté Vám postačí klasické rozpustné hnojivo.

 

Zálievka:

Nepravidelná zálievka je jednou z najväčších chýb, ktorých sa môžete pri pestovaní hortenzií dopustiť. Rozhodne by nemalo dochádzať k presychaniu rastliny a uvádzaniu listov a potom následnému "šoku" z nadmerného prísunu vody. Dôležitá je pravidelnosť, a optimálne množstvo vody, obzvlášť v letných a horúcich mesiacoch. Úniku vody je možné zabrániť aj prihrnutím mulčovacej kôry, alebo zriadením kvapôčkovej závlahy. Od augusta zálievku začnite obmedzovať.

 

Rez:

Rez je samozrejme špecifický pre každý druh hortenzie. Hortenzia veľkolistá nasadzuje na kvet už na konci predchádzajúcej vegetačnej sezóny a preto na jar odstraňujeme len premrznuté vetvičky a zaschnuté kvetenstvo. Rovnaký postup je aj pri hortenziách pílkovitých. Dajú sa však dôkladne prerezať v priebehu mája až júna, kedy potrebné výhony zrežeme až nad 3. alebo 4. očkom. Výhony zakončené kvetenstvom neodstraňujeme! Hortenzie latnaté, či stromčekovité tvoria púčiky až na jar, teda môžeme byť v reze radikálnejšie. Zrežeme ich hlboko až nad prvým párom púčikov. Vzhľadom na to, že kvitnú na mladých výhonkoch je tento rez nutný. Pri popínavých hortenziách na jar odstránime len to, čo je uschnuté.

 

Ochrana rastlín na zimu:

Na zimu je potrebné k hortenziám nahrnúť ľahší substrát, alebo vrstvu opadaného lístia či čečiny (mladé rastliny je potrebné pred mrazmi chrániť viac, staršie sú už odolnejšie). Niektoré hortenzie sa dajú aj s uschnutým kvetenstvom jemne zviazať konármi k sebe a celý tento zväzok prikryť netkanou textíliou alebo jutovinou.

 

Choroby a škodcovia:

Hortenzia príliš na choroby a škodcov netrpí, ale aj u nich sa môže pár chorôb objaviť. Medzi jedny z nich patrí pleseň šedá, ktorá vytvára na rastlinách šedavý povlak, obzvlášť pri teplom a vlhkom počasí. Rastlinu môžeme ošetriť preventívne, alebo pri výskyte. Pomôže nám fungicíd Teldor, alebo akýkoľvek iný prípravok proti plesni šedej na okrasných rastlinách. Šedavý až fialkastý povlak na všetkých častiach rastliny spôsobuje naopak múčnatku. Dobre nám poslúžia prípravky Horizon, Discus alebo Kumulus. Pri žltnutí až zbielení listov rastlina pravdepodobne zápasí s chlorózou, teda nedostatkom železa, čo možno veľmi rýchlo napraviť pridaním tekutého železa, alebo zelenej skalice. Savých a žravých škodcov spoľahlivo zlikvidujeme prípravkami Omite, alebo Calypso.

  

Autor: kolektiv Záhradnictvo Spomyšl