Návod na pestovanie ruží

rose

 

Na to, aby nám ruže v záhradke krásne rástli a hlavne kvitli, je potrebné dodržať pár základných zásad. Prvý z nich by mal byť výber správneho miesta tak, aby v neskorších rokoch mala rastlina dostatočne priestoru a svetla na svoj život. Najvhodnejšou dobou pre výsadbu sú jesenné mesiace (do zamrazu), alebo potom obdobie marca až apríla, kým ruže začnú viac pučať.

  

Základné druhy ruží a ich výška:

veľkokveté/čajohybridy: 50-120cm, väčšinou plnokveté

veľkokveté/floribundy: podobné čajohybridom, kvety sú v skupenstvách s viacerými kvetmi

mnohokveté: výška 50-100cm

floribundy: nižšia ruža, 4-9 kvetov v kvetenstvách

polyantky: kvetenstvo mnohých malých kvetov

sadové: vzpriamené ruže, 1,2 -2 m, niektoré aj 3m

pnúci: ruža s dlhými výhonkami, dorastajúca do 2 - 4 metrových výšok

miniatúrne: výška do 40cm s drobnými kvetmi

pôdopokryvné: do 50cm, výhony pokrývajú pôdu

 

Výsadba a substrát:

Zvolíme vhodné stanovište, na slnečnom a vzdušnom mieste. Pôda by mala byť dobre priepustná, humózna, piesočnato-hlinitá. Prostokorennú sadenicu ruže namočíme do vedra s vodou na 12 až 24 hodín. Pred samotným namočením zakratíme korene rastliny a skrátime výhony zrezaním na 1-3 očká (ak sadíme na jar, pri jesennom sadení ponecháme samotný rez až na predjar). V medzičase vytvoríme jamu zhruba o hĺbke 60cm, ktorej dno a boky riadne prekypríme vidlami a pridáme substrát vhodný pre ruže, alebo dobre vyzretý kompost. Rastlinu potom zasadíme zhruba o 5cm nižšie ako rástla u pestovateľa (riadime sa dobre viditeľným "uzlom", ktorý po zasadení musí byť v krajine).

 

Hnojenie:

Krátko po výsadbe hnojenia nie je potreba, obzvlášť ak sme použili špeciálny substrát určený pre ruže, ktorý obsahuje základné potrebné živiny. V nasledujúcich rokoch je potrebné dopĺňať základné prvky, ako sú dusík, fosfor, draslík, vápnik, železo, horčík. To sa dá ľahko urobiť pridaním organických hnojív, väčšinou už správne namiešaných priamo pre ruže. Hnojíme prevažne v predjarí (napr. Cereritom), ďalej potom v čase keď sa začínajú tvoriť puky, koncom júna a na prelome októbra a novembra, kedy dopĺňame predovšetkým draslík a fosfor.

 

Zálievka:

Zálievka v prípade ruží je veľmi podstatná - výrazne ovplyvňuje nasadenie a tvorbu kvetu a rast silných výhonov. Občasné zaliatie dažďom je nedostačujúce. Výdatnú zálievku dodávame v priebehu vegetácie (okrem hlavnej slnečnej úpal) zhruba raz týždenne. Správne nahrnutá zemina okolo kríka by mala zaistiť, aby voda neodtekala inam. Vzhľadom na to, že ruža korenie pomerne hlboko, je dôležité dodať rastline správne množstvo vody (až 50l na 1m2). Vo väčšine prípadov toto množstvo vystačí zhruba na 10 až 14 dní. Vo veľmi horúcom lete interval skrátime. Na konci vegetácie začíname zálievku zmierňovať (zhruba od konca leta). Neopomenieme tiež na zálievku pred prvými mrazíkmi, aby rastlina počas zimy neuhynula suchom.

 

Rez:

veľkokveté/čajohybridy: režeme na 2-4 očká

veľkokveté/floribundy: režeme na 4-6 očiek

floribundy: režeme na 5-7 očiek

polyantky: režeme na výšku 40cm (čo je zhruba 1/2 celkovej výšky)

sadové: neskracujeme, iba postupne preberáme výhony

pnúci: neskracujeme, iba postupne preberáme výhony

miniatúrne: neskracujeme, iba postupne preberáme výhony

pôdopokryvné: neskracujeme, iba postupne preberáme výhony

stromčekové: skracujeme zhruba na polovicu korunky (cca 15-20cm)

 

Rez vždy vedieme zhruba 5mm nad očkom smerujúcim von.

 

Ochrana rastlín na zimu:

 Ak nám to okolitý priestor dovoľuje, skypríme ornicu v okolí ruže. Takto vzniknuté brázdy je možné vyplniť hnojom, ktorý však nesmie prísť do styku s drevom. Na jar nám potom poslúži ako základné hnojivo. Zároveň je možné použiť na prikrývku mulč z lístia, lesnej hrabanky a pod. Ruže celkovo prikrývame, ak by mali teploty klesnúť pod -10 °C. Pnúce ruže sú takmer mrazuvzdorné, aj tak je možná zimná prikrývka pomocou čečiny, či jutoviny.

  

Choroby a škodcovia:

Najpodstatnejšími chorobami sú čierna škvrnitosť a múčnatka. Čierna škvrnitosť je hubovou chorobou. Tá napáda predovšetkým listy a nové mladé výhony. Jej vzniku môžeme predchádzať už pri zálievke, ktorú vykonávame výhradne ráno, s tým, že sa voda nedostane na listy, a to ani na tie spodné. Pokiaľ aj napriek tomu máme rastlinu napadnutú, odstraňujeme poškodené listy a ošetríme fungicídom Baycor, alebo Talent. Ďalšou hubovou chorobou, kedy sa na listoch objavuje belavý až sivobiely povlak je múčnatka ružová. Výskyt múčnatky zvyšuje nesprávna zálievka, uzavretý priestor, či prílišné teplotné výkyvy. Ak sa už múčnatka na našich rastlinách objavila, okamžite odstraňujeme napadnuté časti rastliny a použijeme na ošetrenie fungicíd Karathane. Ďalšími bežnými škodcami ruží sú aj vošky, ktorých sa zbavíme bežne dostupnými prostriedkami, ako Calypso a pod., alebo tiež postrekom z mydlovej vody aplikovaným na listy.

  

Autor: kolektiv Záhradnictvo Spomyšl