Návod na pestovanie deniviek

heme

 

Nádherná trvalka, ktorá svojimi kvetmi ozdobí určite každú záhradu. Rastlina pôvodom z východnej Ázie, existujúca vo formách od jednoduchých čistých kvetov po oveľa zaujímavejšie, s jemne zvlnenými okvetnými plátkami. Z viac ako 20 tisíc odrôd si určite vyberie každý. Kvitne v priebehu mája až septembra. Na údržbu je pomerne nenáročná.

  

Výsadba a substrát:

Denivky pestujeme v humóznej, dobre priepustnej pôde, v príprave pred výsadbou pridáme dobre odležaný kompost. Stanovište volíme na slnečnom alebo mierne polotienistom mieste. Pred samotnou výsadbou je vhodné korene namočiť cca na dve hodiny do vody ao štvrtinu až o polovicu ich zakrátiť pre ich dobré zakorenenie. Koreňový krčok rastliny zasadíme 1-2cm pod povrch pôdy, hlbšie nesadíme. Medzi rastlinami ponecháme 50-80cm rozostup. Rastlina začína zosilňovať až okolo 2. roku po výsadbe, preto sa v prvých rokoch neobávame toho, že rastlina je slabá, listy sa krútia a pod.

 

Zálievka:

Výraznejšiu zálievku potrebujú denivky samozrejme po výsadbe a tiež pred kvitnutím, kedy je vhodné rastlinu aj zamulčovať na udržanie vlahy.

 

Hnojenie:

Prihnojujeme anorganickými hnojivami, alebo pomaly rozpustnými tekutými hnojivami.

 

Rez/množenie:

Množíme jednoducho, delením trsov, v priebehu mája a júna, alebo potom až po odkvitnutí.

 

 

Ochrana rastlín na zimu:

Niektoré druhy deniviek na zimu zostávajú vždyzelené, niektoré naopak zaťahujú a znovu obrážajú až na jar. Ochrana pred mrazmi nie je nutná, v prípade holomrazov môžeme denivky ochrániť čečinou a pod.

 

Choroby a škodcovia:

Prílišným množstvom chorôb denivky netrpia. Môžeme sa stretnúť s hrdzou denivkovou, hnilobou koreňového krčku a koreňov, škvrnitosťou listov a pod. Zo škodcov sú to potom roztočce, vošky, strapky atď. Vhodnou prevenciou je postrek ešte pred rozkvetom vhodným insekticídom.

 

Autor: kolektiv Záhradnictvo Spomyšl