Návod na pestovanie orechov

wal

Domovinou orechov je územie Ázie a južná Európa. Zo šľachtiteľského a pestovateľského hľadiska rozlišujeme niekoľko variantov, z ktorých najčastejšie ponúkame samosprašné odrody polopapierakov (s polotvrdou škrupinou a dobrou lúštiteľnosťou) alebo orechy červenojadré (vyznačujú sa karmínovo sfarbenými jadrami).

 

Výsadba a substrát:

Orech je možné vysádzať na jar aj na jeseň, na veľmi svetlé a slnečné stanovište, s dostatkom priestoru pre budúce korene. Predtým a hojnejšie plodia v nížinách, ale možno ho s úspechom pestovať aj vo vyšších nadmorských výškach. Vyberáme teplé južné, západné, či juhozápadné svahy. Stanovište by malo byť chránené zo severu, či severovýchodu pred silnými mrazivými vetrami. Vysádzame ich do hlbokých, piesočnato-hlinitých pôd, s dostatkom humusu a vlahy, bohatých na vápnik. Pôda by nemala byť ani suchá, ani premokrená. Klasické orechy vysádzame s rozostupmi najmenej 14m, vrúbľovaným stačí spôn 8x10-12m. Na výsadbu si pripravíme jamu o veľkosti 50x50cm s dobre prekyprenou pôdou. Korene stromčeka pred výsadbou pokiaľ možno nezakracujeme! Pri pestovaní vo svahoch by mala byť pripravená jama hlbšia, cca 60x70cm. Jamy s horšími pôdnymi podmienkami vylepšíme pridaním kompostu a záhradného substrátu. Samotný strom zasadíme cca o 12cm vyššie kvôli následnému zosadnutiu pôdy. Na prvé roky po výsadbe nezabudneme strom fixovať pridaním kolu. Nikdy strom neuväzujeme pevne.

 

Hnojenie:

Na jeseň zapravujeme fosforečné a draselné hnojivá. Dávku dusíkatých hnojív si rozdelíme na dve časti, prvú pridáme do pôdy pred kvetom a druhú do konca júna

 

Zálievka:

Voda je veľmi dôležitým faktorom pre rast orecha. Pri nedostatku vody veľmi zle rastie, presychá a prírastky sú ťažko zaznamenateľné. Najväčšiu spotrebu vody majú v priebehu rastu plodu, teda počas mája a júna.

 

Rez:

V súčasnej dobe sa orechy pestujú prevažne v tvare očné zuba, alebo s klasicky zapestovanou korunou so stredovým terminálom.

  

špičák:

rez pred/po výsadbe: režeme zásadne až po vyrašení, aby sa dobre zacelili vzniknuté rany do ďalšej zimy, a to vtedy, ak letorasty dosiahli dĺžku 5-8cm. Ak stromček dosiahol správnu výšku, skrátime ho na 5 očiek, z ktorých budeme zakladať korunku.

rez v druhom roku: V tomto roku zrežeme nové výhony na 2-3 očká, ak sú dlhšie ako 50cm. Ak túto dĺžku nedosiahnu, opakujeme rez na 2-3 očká aj v rokoch nasledujúcich.

rez v treťom roku: ak sú nové prírastky dlhšie ako 50cm, ponechávame strom v tomto roku bez rezu.

 

koruna s terminálom: je pevnejšia a má lepšiu stavbu proti rozlomeniu sa.

 

rez pred/po výsadbe: po narašení skrátime na tri až päť púčikov, s terminálnou vetvou presahujúcou cca o 10cm. Tento výchovný rez opakujeme zhruba 4-5 rokov, kedy postupne zakracujeme nové prírastky.

zmladzovací rez: Vykonávame opäť po narazení, pri starších stromoch, kedy odstraňujeme všetky poškodené, križujúce sa a zbytočne zahusťujúce sa vetvy.

 

Všetky rezy samozrejme ošetríme štepovacím voskom, či iným hojivým prípravkom.

  

Ochrana rastlín na zimu:

Orech je v dreve plne mrazuvzdorný do -30 ° C, niektoré kvety môžu popáliť neskoré mrazíky. Mladé stromčeky možno ochrániť obalením jutovinou, či rákosím. Pri starších stromoch pomáha opretá doska z južnej strany, ktorá zabraňuje preniknutiu zimných slnečných lúčov do stromu a rozprúdeniu miazgy.

 

Choroby a škodcovia:

Najčastejšou chorobou je tzv. hnednutie listov. Jedná sa o hubovitú chorobu spôsobujúcu hnedými až čiernymi škvrnami na listoch, postupne napáda aj šupky plodov. Všetky napadnuté listy a plody sa snažíme čo najskôr zlikvidovať. Ďalšou pomerne častou chorobou je bakteriálna škvrnitosť, ktorá napáda listy, jahňady, kvety, aj mladé plody. Prejavuje sa hnedočiernymi škvrnami, listy sa deformujú a opadávajú. Opäť čo najskôr odpratáme napadnuté listy, a časti stromov. Prípadne môžeme ošetriť Kuprikolom 50 alebo Championom 50 WP. Zo škodcov sa občas objavuje vlnovník orechový, ktorý spôsobuje na listoch a plodoch žltkasté zdureniny. U starších stromov nevykonávame žiadnu chemickú ochranu, pretože nespôsobuje žiadne veľké škody. Napadané listy a plody len opäť čo najskôr zlikvidujeme.

 

Autor: kolektiv Záhradnictvo Spomyšl