Návod na pestovanie broskýň a nekteriniek

peach

Jedná sa o pomerne krátkoveké stromy (15-20 rokov), dosahujúce max. výšku 5 m (podľa zvolenej podnože), ktoré sú pôvodom z Číny. V našej republike sa najčastejšie pestujú vo forme zákrsku, či štvrťkmeňa - jedine tak je zaistený dostatočný prísun svetla do všetkých partií koruny. Broskyne sú pomerne náchylné na teplo a celkové pôdne podmienky a tak pri výbere budúceho stanovišťa sa snažíme brať na zreteľ nasledujúce:

 

Výsadba a substrát:

Pre broskyne vyberieme slnečné, dostatočne otvorené stanovište, najlepšie v nadmorskej výške do 250 m.n.m., orientované na juh a zároveň chránené proti severným vetrom. Pôda by mala byť suchšia, humózna, vápenatá a živná, s pH 6,5-8, stredne ťažká až piesočnato-hlinitá. Broskyne je možné pestovať aj vo vyšších polohách (nad 450 m.n.m.), tu je ale naozaj nutný správny výber stanovišťa. Štvrťkmene a zákrsky vysádzame najčastejšie do sponu 5x3-4m.

 Pred zasadením stromu je potrebné odstrániť odumreté korene stromčeka a namočíme ho do vody (dve hodiny by mali byť postačujúce, dlhšia doba nevadí). Pri jarnej výsadbe prevedieme základný rez (viď. odsek Rez), pri jesennej výsadbe ponecháme rez až na jar. Väčšina mladých stromčekov potrebuje v prvých rokoch života patričnú oporu (niektoré po celý život). Pripravíme si preto kôl, ktorý zatlčieme do už vyhĺbenej jamy. Potom zvisle vložíme drevinu a prihadzujeme zeminu. Aby sa pôda dobre dostala aj pod korene, stromček nadvihneme a ľahko s ním zatrasieme. Potom doháňame, ušľapeme, a nakoniec pripevníme strom ku kolu. Nezabudneme dôkladne preliať zhruba 15 litrami vody. Po vsiaknutí môžeme ešte namiesto výsadba zamulčovať kôrou či lístím.

prosto

Hnojenie:

Veľmi dôležité je hnojenie po dokvete, aby sme podporili veľkosť a kvalitu plodov. Dopĺňame základné živiny, predovšetkým draslík a dusík (dusíka menej). Možno prihnojovať aj vyzretým hnojom, ale chce to už určité skúsenosti (k trojročnému stromu cca 10kg hnoja, k päťročnému 20kg atď.). V súčasnej dobe je možné zohnať už špeciálne hnojivá určené priamo pre broskyne, ktoré nám celú prácu uľahčia. Vstrebávanie živín možno tiež podporiť postrekom listov roztokom lignohumátu (ten sa dá využiť aj na ďalšie stromy, či zeleninu).

 

Zálievka:

Najväčšie nároky na vodu majú broskyne hlavne v máji av júni, a potom cca 3 týždne pred zberom. Dávame si pozor, aby sa voda dobre vstrebávala a strom tak nestál vo vode.

  

Rez:

Broskyne aj nektárinky sú pomerne bujne rastúce menšie stromy s typickým krovitým rastom koruny. Plodné púčiky sa objavujú už na jednoročných výhonkoch. Tieto púčiky sa tvoria natoľko intenzívne, že cieľom rezu je nielen tvarovanie a presvetľovanie korunky, ale aj redukcia násady. Najvhodnejším tvarom koruny na pestovanie broskýň je tzv. kotvovitá koruna. Tomuto tvaru patrí nasledujúci popis:

 

Rez pred/po výsadbe: na stromčeku vyberieme 4-5 vhodne postavených výhonov s dostatočným uhlom odklonu od strednej osi, z ktorých potom pestujeme hlavné vetvy. Prípadný terminál či konkurenčný výhon alebo výhony s ostrým uhlom odstránime. Vybrané výhony by mali byť dostatočne silné na zapestovanie kvalitnej koruny. Všetky výhony hlboko zrežeme na 2-3 narazené púčiky, a to vždy na púčik smerujúci von z koruny.

26

 

Rez v druhom a štvrtom roku: opäť vykonáme skrátenie predlžujúcich sa hlavných vetiev o 1/3-2/3 a to zosadením (zrezaním) na nižší otvárajúci sa výhon, ideálne tak, aby v nasledujúcom roku došlo rezom k zjednoteniu dĺžky hlavných vetiev. Odstránime výhony rastúce smerom dovnútra a výhony krížiace hlavné vetvy. Koncom augusta alebo začiatkom septembra je vhodné vykonať ďalšie zakrátenie približne o 1/2 dĺžky nového prírastku.

 

Rez v ďalších rokoch: zameriavame sa na redukciu a prebierku plodných výhonov a presvetľovanie vnútorných partií koruny. Najvhodnejším obdobím pre tento rez je jar, najlepšie v období pučenia až do rozkvetu. Zimné obdobie je pre rez úplne nevhodné z dôvodu zlého hojenia rezných rán.

 

Pri všetkých rezoch nezabudneme ošetriť rezné rany štepárskym voskom.

 

Podnože broskýň a nektáriniek:

mandžurská - semenáč slabšieho vzrastu s vysokou odolnosťou mrazu. Podnož vhodná pre zákrsok alebo štvrťkmeň.

St.Julien A - slabšie vzrastná, do ťažších pôd.

Adesoto - bujne rastúce podnož so silným koreňovým systémom; veľmi dobre odoláva suchu.

Montclar - typ semenáča, znáša vápenitú pôdu.

broskyňový semenáč - základná podnož, nie je vhodná do vápenatých pôd, naopak prosperuje v stredne ťažkých; rastie trochu silnejšie.

rakoniewická - typ semenáča, rastie silnejšie, odolná proti kučeravosti.

Rubira - typ slabo vzrastného semenáča s červenými listami; vhodnejšie do ľahších pôd.

podnože broskvoně

Ochrana rastlín na zimu:

Broskyne sú pomerne náchylné na vymŕzanie, aj napriek tomu dokážu krátkodobo zniesť mrazíky až -25 °C. Lepšie je však na chladnejšie počasie pripraviť obalením rákosím, jutovinou, či potretím kmeňa a hlavných vetiev vápenným mliekom (20% roztok haseného vápna a vody).

 

Choroby a škodcovia:

Tak ako u ostatných ovocných drevín, aj broskyne a nektárinky trpia množstvom chorôb, typickou z nich je napr. kučeravosť broskyne, kedy sa na listoch objavujú najprv žlto-zelené, neskôr červené, vypuklé pľuzgiere, ktoré sa zväčšujú, a tým deformujú celý list. Tie potom zasychajú a opadávajú. Ako prevenciu využijeme na jeseň fungicídy s hydroxidom meďnatým, ako je Champion, Kocide ad. Ak vetvičky vášho stromu vyzerajú ako spálené, listy zosychajú, ale neopadávajú, a kvety sú ako po spálení mrazom, pravdepodobne máte čo dočinenia s monoliovým úpalom. Preventívne strom ošetrujeme na začiatku kvitnutia a po dokvete, obzvlášť ak je jar chladná a daždivá. Kaderenie a žltnutie listov a ich následný opad spôsobujú aj vošky broskyňové. Zároveň sú prenášačom ďalších vírusových chorôb. Vhodné je sa začať brániť už v zime a potom na jar postreky na savých škodcov.

 

Autor: kolektiv Záhradnictvo Spomyšl