Vážení zákazníci, 5. a 6. června probíhá inventura - příjem objednávek je omezen.

Návod na pestovanie magnólií

magnolia

Pri výbere správneho miesta pre Vašu rastlinu sa musíme predovšetkým riadiť tým, že magnólie preferujú slnečné až polotienisté stanovište, v mieste chránenom pred prílišným vetrom. Tieňu a priamemu slnku sa snažíme vyvarovať, ani jedno im príliš neprospieva. V obľube majú predovšetkým teplejšie polohy, teda pestovanie v podhorských, či horských oblastiach bude o niečo ťažšie, aj napriek tomu, že magnólie sú mrazuvzdorné. Zároveň musíme vziať do úvahy výšku a šírku daného kultivaru v dospelosti a vybrať tak stanovište s dostatočným priestorom. Najlepšie vynikne ako solitéra.

 

Výsadba a substrát:

Pre výsadbu magnólií je najlepší mesiac marec alebo apríl, avšak vzhľadom na to, že magnólie sa takmer vždy predávajú kontajnerované a dostatočne prekorenené, možno ich vsádzať v priebehu celej vegetácie. Najneskorší termín by však mal byť v čase, keď je pôda ešte teplá, teda max. začiatok jesene.

Magnólia potrebujú pôdu so slabo kyslou až neutrálnou reakciou. Preto odporúčame záhradnícky substrát zmiešať s rašelinou či kompostom. Počítajte s tým, že pre magnólie je najlepšia pôda kyprá, výživná a dobre priepustná, avšak stále vlhká. Naopak, stále premokrenie neznesie. Preto je vhodné po výsadbe okolia magnólia zasypať mulčovacou kôrou, lístím a pod. pre udržanie vlhkosti.

Nebojíme sa jamu vykopať dostatočne veľkú a zeminu upraviť podľa požiadaviek. Zároveň však magnólie nesadíme príliš hlboko. Korenie plytko a preto dobre zvážte akýkoľvek ďalší budúci zásah do jej okolia. V období po výsadbe a než rastlina dostatočne prekorení, venujeme pozornosť zálievke (opäť pozor na premokrenie).

 

Hnojenie:

Prihnojovanie magnólií je vhodné v priebehu vegetácie, buď viaczložkovými priemyselnými hnojivami, alebo tými prírodnými, ako je kompost, slepačinca, či starší, vyzretý hnoj. S hnojením to príliš nepreháňame, aby nedošlo k poškodeniu plytko rozprestretých koreňov. Pokiaľ sa vyskytne žltnutie listov, je pravdepodobné, že trpí nedostatkom železa, čo ľahko napravíme hnojivom určeným pre okrasné kvitnúce dreviny, kedy je vhodnejšia aplikácia priamo na list v 14-dňových intervaloch, až do zozelenania listov (pri aplikácii by malo byť zamračené, bez slnka , alebo aplikujeme až na večer).

 

Zálievka:

U magnólií je potrebné udržiavať zeminu dostatočne vlhkú, ale nepremokrenú, av tom nám pomôže dostatočné zamulčovanie (viď. Výsadba a substrát).

  

Rez:

Jediné obdobie, kedy je u magnólií povolený rez a tvarovanie, je pred výsadbou au skutočne mladých rastlín, kedy skontrolujeme rozloženie vetiev. Nežiaduce vetvy odrežeme nad púčikom smerujúcim von z budúcej koruny. Rez u starších a urastených magnólií sa neodporúča! Veľmi často potom kríky prestávajú kvitnúť. Ak aj napriek tomu chcete rez vykonať, možno ho tak urobiť až po odkvitnutí, aby sa stihli ešte nasadiť nové púčiky na budúci rok (napr. odstránenie starých a odumretých vetví).

 

Ochrana rastlín na zimu:

Magnólia sú mrazuvzdorné rastliny, ale mladé rastliny na zimu chránime čerstvo prihrnutým mulčom. Odporúčame tiež chrániť púčiky kvetov pred jarnými mrazíkmi a to tak, že cez rastlinu prehodíme netkané textílie.

 

Choroby a škodcovia:

Okrem žltnutia listov z nedostatku železa (viď. Hnojenie), môže dochádzať aj k žltnutiu a ďalšiemu poškodeniu listov z dôvodu napadnutia hubovými chorobami. V takom prípade je možné zjednať nápravu použitím postreku fungicídu Champion 50 WP alebo Kuprikol 50. Ďalšími škodcami môžu byť húsenice a niektoré druhy hmyzu, ktorých sa zbavíme bežne dostupnými insekticídmi proti savému a žravému hmyzu. Spravidla však všetky poškodenia predovšetkým listov spôsobujú dlhodobé sucho.

  

Autor: kolektiv Záhradnictvo Spomyšl